Omron Automation & Safety G3S-201PL-PD-US DC5
G3S-201PL-PD-US DC5 picture photo
Mfg. Part Number
G3S-201PL-PD-US DC5
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 1.2A 5VDC PCB
Datasheet Download
G3S-201PL-PD-US DC5.pdf
Availability of G3S-201PL-PD-US DC5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G3S-201PL-PD-US DC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of G3S-201PL-PD-US DC5
Internal Part NumberEIS-G3S-201PL-PD-US DC5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSSR Design Considerations
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG3S
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current1.2A
Voltage - Input4 ~ 6VDC
Voltage - Load75 ~ 264 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3S-201PL-PD-US DC5
Related LinksG3S-201PL, G3S-201PL-PD-US DC5 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G3S-201PL-PD-US DC5 Details Description
Related parts for G3S-201PL-PD-US DC5
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 48V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 6MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-24V 1000RES 2M datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 30A TO247AC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TDP 3/16 HEX JACKPOST datasheet.pdf
1 1/8" TIN COPPER TBE SLEEVE 50' datasheet.pdf
SSD 2.5" X-55 120GB EM-MLC FLASH datasheet.pdf