Mechatronics Fan Group G4020E12B-RSR
G4020E12B-RSR picture photo
Mfg. Part Number
G4020E12B-RSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC
Datasheet Download
G4020E12B-RSR.pdf
Availability of G4020E12B-RSR
QUANTITY
G4020E12B-RSR Order Process
Ship out your order
Specifications of G4020E12B-RSR
Internal Part NumberEIS-G4020E12B-RSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesG4020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow11.7 CFM (0.331m³/min)
Static Pressure0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB(A)
Power (Watts)-
RPM8000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.160A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G4020E12B-RSR
Related LinksG4020E, G4020E12B-RSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
G4020E12B-RSR Details Description
Related parts for G4020E12B-RSR
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-24V 58W datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf