Omron G5G-1ADC12
G5G-1ADC12 picture photo
Mfg. Part Number
G5G-1ADC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Datasheet Download
G5G-1ADC12.pdf
Availability of G5G-1ADC12
QUANTITY
G5G-1ADC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5G-1ADC12
Internal Part NumberEIS-G5G-1ADC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG5G
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time20ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact Material-
Coil Power500 mW
Coil Resistance288 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5G-1ADC12
Related LinksG5G-1, G5G-1ADC12 Datasheet, Omron Distributor
G5G-1ADC12 Details Description
Related parts for G5G-1ADC12
RES ARRAY 2 RES 110K OHM 0606 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
UPPER STRIPPER BLADE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X8R 1210 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf