Omron G5LE-1-ASI-VDDC24
G5LE-1-ASI-VDDC24 picture photo
Mfg. Part Number
G5LE-1-ASI-VDDC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
G5LE-1-ASI-VDDC24.pdf
Availability of G5LE-1-ASI-VDDC24
QUANTITY
G5LE-1-ASI-VDDC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5LE-1-ASI-VDDC24
Internal Part NumberEIS-G5LE-1-ASI-VDDC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG5LE
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5LE-1-ASI-VDDC24
Related LinksG5LE-1-A, G5LE-1-ASI-VDDC24 Datasheet, Omron Distributor
G5LE-1-ASI-VDDC24 Details Description
Related parts for G5LE-1-ASI-VDDC24
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AM2161SC3-2 GUIDE BUSHING HOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf