Omron G5RL-K1A-E-DC24
G5RL-K1A-E-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G5RL-K1A-E-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY PWR LATCH SPST 16A 24VDC
Datasheet Download
G5RL-K1A-E-DC24.pdf
Availability of G5RL-K1A-E-DC24
QUANTITY
G5RL-K1A-E-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5RL-K1A-E-DC24
Internal Part NumberEIS-G5RL-K1A-E-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductG5RL-U/K New Lighting Control Relay
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG5RL-K
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current35mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage250VAC, 24VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power840 mW
Coil Resistance686 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5RL-K1A-E-DC24
Related LinksG5RL-K1, G5RL-K1A-E-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G5RL-K1A-E-DC24 Details Description
Related parts for G5RL-K1A-E-DC24
MOSFET N-CH 150V 21A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES MO 2W 0.3 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN TERM HSG O/RAMP 21POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR 30AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.04A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 450 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf