Omron G5RL-U1A-E-DC24
G5RL-U1A-E-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G5RL-U1A-E-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY PWR LATCH SPST 16A 24VDC
Datasheet Download
G5RL-U1A-E-DC24.pdf
Availability of G5RL-U1A-E-DC24
QUANTITY
G5RL-U1A-E-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5RL-U1A-E-DC24
Internal Part NumberEIS-G5RL-U1A-E-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductG5RL-U/K New Lighting Control Relay
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG5RL-U
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current25mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage250VAC, 24VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power600 mW
Coil Resistance960 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5RL-U1A-E-DC24
Related LinksG5RL-U1, G5RL-U1A-E-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G5RL-U1A-E-DC24 Details Description
Related parts for G5RL-U1A-E-DC24
THERMISTOR 20 OHM 300V SMT PTC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
FUSE BLOCK LINK 690V 250A CHASS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SYNC RECT CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf