Omron G6A-234P-BS-DC24
G6A-234P-BS-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-234P-BS-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Datasheet Download
G6A-234P-BS-DC24.pdf
Availability of G6A-234P-BS-DC24
QUANTITY
G6A-234P-BS-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-234P-BS-DC24
Internal Part NumberEIS-G6A-234P-BS-DC24
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-234P-BS-DC24
Related LinksG6A-234P, G6A-234P-BS-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6A-234P-BS-DC24 Details Description
Related parts for G6A-234P-BS-DC24
IC CAN CONTROLLER W/SPI 20TSSOP datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 5MM-200MM CONN datasheet.pdf
XFRMR T1/E1/CEPT/ISDN-PRI 1:2CT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' OPEN END datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE WCSP6 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf