Omron G6A-234P-ST40-US-DC24
G6A-234P-ST40-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-234P-ST40-US-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Datasheet Download
G6A-234P-ST40-US-DC24.pdf
Availability of G6A-234P-ST40-US-DC24
QUANTITY
G6A-234P-ST40-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-234P-ST40-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6A-234P-ST40-US-DC24
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-234P-ST40-US-DC24
Related LinksG6A-234P-S, G6A-234P-ST40-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6A-234P-ST40-US-DC24 Details Description
Related parts for G6A-234P-ST40-US-DC24
LABEL LSR POLY SIL 1.00 X 0.33" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIG 5TSSOP datasheet.pdf
FUSE MOD 500A 1000V BLADE datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BREADBOARD SMALL BLUE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE STD REC 100V 150A DO-8 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf