Omron G6A-434P-ST20-US-DC48
G6A-434P-ST20-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-434P-ST20-US-DC48
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 48V
Datasheet Download
G6A-434P-ST20-US-DC48.pdf
Availability of G6A-434P-ST20-US-DC48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G6A-434P-ST20-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-434P-ST20-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6A-434P-ST20-US-DC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package10
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time7ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-434P-ST20-US-DC48
Related LinksG6A-434P-S, G6A-434P-ST20-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6A-434P-ST20-US-DC48 Details Description
Related parts for G6A-434P-ST20-US-DC48
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
IC QUAD 2 INPUT MUX 3ST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.45A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC-DC CONV 2W SGL OUT MED SIP datasheet.pdf