Omron G6A-434P-ST40-US-DC12
G6A-434P-ST40-US-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-434P-ST40-US-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 12V
Datasheet Download
G6A-434P-ST40-US-DC12.pdf
Availability of G6A-434P-ST40-US-DC12
QUANTITY
G6A-434P-ST40-US-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-434P-ST40-US-DC12
Internal Part NumberEIS-G6A-434P-ST40-US-DC12
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-434P-ST40-US-DC12
Related LinksG6A-434P-S, G6A-434P-ST40-US-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6A-434P-ST40-US-DC12 Details Description
Related parts for G6A-434P-ST40-US-DC12
CONN SPRING 28POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf