Omron G6A-474P-ST40-US-DC48
G6A-474P-ST40-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-474P-ST40-US-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Datasheet Download
G6A-474P-ST40-US-DC48.pdf
Availability of G6A-474P-ST40-US-DC48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G6A-474P-ST40-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-474P-ST40-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6A-474P-ST40-US-DC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package10
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time7ms
Release Time5ms
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-474P-ST40-US-DC48
Related LinksG6A-474P-S, G6A-474P-ST40-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6A-474P-ST40-US-DC48 Details Description
Related parts for G6A-474P-ST40-US-DC48
MOSFET N-CH 100V 50A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 8POS W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 WW 36POS datasheet.pdf