Omron G6AK-234P-ST-US-DC48
G6AK-234P-ST-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6AK-234P-ST-US-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48V
Datasheet Download
G6AK-234P-ST-US-DC48.pdf
Availability of G6AK-234P-ST-US-DC48
QUANTITY
G6AK-234P-ST-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AK-234P-ST-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6AK-234P-ST-US-DC48
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AK-234P-ST-US-DC48
Related LinksG6AK-234P-, G6AK-234P-ST-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6AK-234P-ST-US-DC48 Details Description
Related parts for G6AK-234P-ST-US-DC48
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
CONNECTR 64POS STRAIN RELIEF DIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.27A 33 MOHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS WIREMOUNT .050 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf