Omron G6AK-234P-ST40-US-DC24
G6AK-234P-ST40-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6AK-234P-ST40-US-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Datasheet Download
G6AK-234P-ST40-US-DC24.pdf
Availability of G6AK-234P-ST40-US-DC24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G6AK-234P-ST40-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AK-234P-ST40-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6AK-234P-ST40-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package500
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current15mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power360 mW
Coil Resistance1.6 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AK-234P-ST40-US-DC24
Related LinksG6AK-234P-S, G6AK-234P-ST40-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6AK-234P-ST40-US-DC24 Details Description
Related parts for G6AK-234P-ST40-US-DC24
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC MONITOR 2.68V SUPPLY TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
SENSOR MAGN PROG 5VDC RANGE 45 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP STRATO 16-22AWG datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO220F datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 34POS SMD datasheet.pdf