Omron G6AK-234P-ST40-US-DC48
G6AK-234P-ST40-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6AK-234P-ST40-US-DC48
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48V
Datasheet Download
G6AK-234P-ST40-US-DC48.pdf
Availability of G6AK-234P-ST40-US-DC48
QUANTITY
G6AK-234P-ST40-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AK-234P-ST40-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6AK-234P-ST40-US-DC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current7.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power360 mW
Coil Resistance6.4 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AK-234P-ST40-US-DC48
Related LinksG6AK-234P-S, G6AK-234P-ST40-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6AK-234P-ST40-US-DC48 Details Description
Related parts for G6AK-234P-ST40-US-DC48
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 100MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 60 POSITION datasheet.pdf
FILTER LC EMI SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf