Omron G6AK-434P-ST-US-DC24
G6AK-434P-ST-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6AK-434P-ST-US-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V
Datasheet Download
G6AK-434P-ST-US-DC24.pdf
Availability of G6AK-434P-ST-US-DC24
QUANTITY
G6AK-434P-ST-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AK-434P-ST-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6AK-434P-ST-US-DC24
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current13.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power320 mW
Coil Resistance1.8 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AK-434P-ST-US-DC24
Related LinksG6AK-434P-, G6AK-434P-ST-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6AK-434P-ST-US-DC24 Details Description
Related parts for G6AK-434P-ST-US-DC24
IC DCP DUAL 50K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 20BIT LV 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
MICRO 15 M 18" RBW JACKS A172 datasheet.pdf