Omron G6AK-474P-ST40-US-DC48
G6AK-474P-ST40-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6AK-474P-ST40-US-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Datasheet Download
G6AK-474P-ST40-US-DC48.pdf
Availability of G6AK-474P-ST40-US-DC48
QUANTITY
G6AK-474P-ST40-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AK-474P-ST40-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6AK-474P-ST40-US-DC48
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current7.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power360 mW
Coil Resistance6.4 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AK-474P-ST40-US-DC48
Related LinksG6AK-474P-S, G6AK-474P-ST40-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6AK-474P-ST40-US-DC48 Details Description
Related parts for G6AK-474P-ST40-US-DC48
CABLE BANTAM PHONE PLUGS 60" datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 1CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FINGER GUARD 172 MM datasheet.pdf