Omron G6AU-234P-ST-US-DC48
G6AU-234P-ST-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6AU-234P-ST-US-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48V
Datasheet Download
G6AU-234P-ST-US-DC48.pdf
Availability of G6AU-234P-ST-US-DC48
QUANTITY
G6AU-234P-ST-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AU-234P-ST-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6AU-234P-ST-US-DC48
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current2.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power120 mW
Coil Resistance19 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AU-234P-ST-US-DC48
Related LinksG6AU-234P-, G6AU-234P-ST-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6AU-234P-ST-US-DC48 Details Description
Related parts for G6AU-234P-ST-US-DC48
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
LIGHT PIPE VERT .400" RND SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10-TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SAA-22-18 MOLEX (50/BAG) datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/135G 3.2SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X7R 1nF 50V datasheet.pdf