Omron G6AU-274P-ST-US-DC12
G6AU-274P-ST-US-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6AU-274P-ST-US-DC12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
G6AU-274P-ST-US-DC12.pdf
Availability of G6AU-274P-ST-US-DC12
QUANTITY
G6AU-274P-ST-US-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AU-274P-ST-US-DC12
Internal Part NumberEIS-G6AU-274P-ST-US-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current8.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power100 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AU-274P-ST-US-DC12
Related LinksG6AU-274P-, G6AU-274P-ST-US-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6AU-274P-ST-US-DC12 Details Description
Related parts for G6AU-274P-ST-US-DC12
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 470 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LGH 6 POS PLUG ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf