Omron G6AU-274P-ST-US-DC48
G6AU-274P-ST-US-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
G6AU-274P-ST-US-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
Datasheet Download
G6AU-274P-ST-US-DC48.pdf
Availability of G6AU-274P-ST-US-DC48
QUANTITY
G6AU-274P-ST-US-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AU-274P-ST-US-DC48
Internal Part NumberEIS-G6AU-274P-ST-US-DC48
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current2.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power120 mW
Coil Resistance19 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AU-274P-ST-US-DC48
Related LinksG6AU-274P-, G6AU-274P-ST-US-DC48 Datasheet, Omron Distributor
G6AU-274P-ST-US-DC48 Details Description
Related parts for G6AU-274P-ST-US-DC48
RES SMD 41.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU 8BIT 8032 256K FLASH 80-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER AC-DC 24V@125MA 3W PCB datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 200CPR 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC TYPE 150MHZ WB 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf