Omron G6BK-1114P-1-US-DC24
G6BK-1114P-1-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6BK-1114P-1-US-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
G6BK-1114P-1-US-DC24.pdf
Availability of G6BK-1114P-1-US-DC24
QUANTITY
G6BK-1114P-1-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6BK-1114P-1-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6BK-1114P-1-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6B
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current11.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power280 mW
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6BK-1114P-1-US-DC24
Related LinksG6BK-1114P, G6BK-1114P-1-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6BK-1114P-1-US-DC24 Details Description
Related parts for G6BK-1114P-1-US-DC24
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf