Omron G6C-2114C-US-DC24
G6C-2114C-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6C-2114C-US-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Datasheet Download
G6C-2114C-US-DC24.pdf
Availability of G6C-2114C-US-DC24
QUANTITY
G6C-2114C-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6C-2114C-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6C-2114C-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6C
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6C-2114C-US-DC24
Related LinksG6C-2114, G6C-2114C-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6C-2114C-US-DC24 Details Description
Related parts for G6C-2114C-US-DC24
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED 1208 RED 630NM 30MA RA SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf