Omron G6C-2117P-US-DC24
G6C-2117P-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6C-2117P-US-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Datasheet Download
G6C-2117P-US-DC24.pdf
Availability of G6C-2117P-US-DC24
QUANTITY
G6C-2117P-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6C-2117P-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6C-2117P-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package1,000
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6C
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6C-2117P-US-DC24
Related LinksG6C-2117, G6C-2117P-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6C-2117P-US-DC24 Details Description
Related parts for G6C-2117P-US-DC24
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING .455" 4:1 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE SKT datasheet.pdf
HIGH AMP STUD-MOUNT FUSE 100A datasheet.pdf