Omron G6CU-1117P-US-DC12
G6CU-1117P-US-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6CU-1117P-US-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Datasheet Download
G6CU-1117P-US-DC12.pdf
Availability of G6CU-1117P-US-DC12
QUANTITY
G6CU-1117P-US-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6CU-1117P-US-DC12
Internal Part NumberEIS-G6CU-1117P-US-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package1,000
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6C
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6CU-1117P-US-DC12
Related LinksG6CU-1117, G6CU-1117P-US-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6CU-1117P-US-DC12 Details Description
Related parts for G6CU-1117P-US-DC12
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2.8GHZ VCO 48LFCSP datasheet.pdf
UNI-FLEX MNT 10" RISE-KNOB & SET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf