Omron G6E-134P-ST-US-DC24
G6E-134P-ST-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6E-134P-ST-US-DC24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V
Datasheet Download
G6E-134P-ST-US-DC24.pdf
Availability of G6E-134P-ST-US-DC24
QUANTITY
G6E-134P-ST-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6E-134P-ST-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6E-134P-ST-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6E
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6E-134P-ST-US-DC24
Related LinksG6E-134P-, G6E-134P-ST-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6E-134P-ST-US-DC24 Details Description
Related parts for G6E-134P-ST-US-DC24
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X128 WH TRANSFL datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 650MSPS DL SOT804-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 805 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf