Omron G6RL-14-ASI-DC12
G6RL-14-ASI-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6RL-14-ASI-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V
Datasheet Download
G6RL-14-ASI-DC12.pdf
Availability of G6RL-14-ASI-DC12
QUANTITY
G6RL-14-ASI-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6RL-14-ASI-DC12
Internal Part NumberEIS-G6RL-14-ASI-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6RL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC, 300VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power220 mW
Coil Resistance654 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6RL-14-ASI-DC12
Related LinksG6RL-14-, G6RL-14-ASI-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6RL-14-ASI-DC12 Details Description
Related parts for G6RL-14-ASI-DC12
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 RED datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 138 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf