Omron Automation & Safety G7J-3A1B-T AC100/120
G7J-3A1B-T AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-3A1B-T AC100/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V
Datasheet Download
G7J-3A1B-T AC100/120.pdf
Availability of G7J-3A1B-T AC100/120
QUANTITY
G7J-3A1B-T AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-3A1B-T AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7J-3A1B-T AC100/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.6mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PST (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-3A1B-T AC100/120
Related LinksG7J-3A1B-T, G7J-3A1B-T AC100/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-3A1B-T AC100/120 Details Description
Related parts for G7J-3A1B-T AC100/120
SWITCH LEVER CW SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 9POS TIN T/H datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1600V V1A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
3/16 INCH HST BLK 400/3" PKG datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMIUM HEAD SUSPENSION S-950 datasheet.pdf
26500 43C 23#20 20#16 P PLUG S datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf