Omron Automation & Safety G7J-3A1B-T AC200/240
G7J-3A1B-T AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-3A1B-T AC200/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V
Datasheet Download
G7J-3A1B-T AC200/240.pdf
Availability of G7J-3A1B-T AC200/240
QUANTITY
G7J-3A1B-T AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-3A1B-T AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7J-3A1B-T AC200/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.8mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form4PST (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-3A1B-T AC200/240
Related LinksG7J-3A1B-T, G7J-3A1B-T AC200/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-3A1B-T AC200/240 Details Description
Related parts for G7J-3A1B-T AC200/240
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CONN PIN IDC 26POS W/ FLANGE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 WHT 500' datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
METAL BEZEL BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A D2PAK datasheet.pdf