Omron Automation & Safety G7J-4A-T-W1 AC200/240
G7J-4A-T-W1 AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-4A-T-W1 AC200/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V
Datasheet Download
G7J-4A-T-W1 AC200/240.pdf
Availability of G7J-4A-T-W1 AC200/240
QUANTITY
G7J-4A-T-W1 AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-4A-T-W1 AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7J-4A-T-W1 AC200/240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.8mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form4PST (4 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-4A-T-W1 AC200/240
Related LinksG7J-4A-T-W, G7J-4A-T-W1 AC200/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-4A-T-W1 AC200/240 Details Description
Related parts for G7J-4A-T-W1 AC200/240
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 6.8-45PF 100V TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
GTC PLATNM INPUT ANALOG OUTPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf