Omron G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
G7L-1A-BUB-J-CB-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Datasheet Download
G7L-1A-BUB-J-CB-AC24.pdf
Availability of G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
QUANTITY
G7L-1A-BUB-J-CB-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current71mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance303 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
Related LinksG7L-1A-BUB, G7L-1A-BUB-J-CB-AC24 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-BUB-J-CB-AC24 Details Description
Related parts for G7L-1A-BUB-J-CB-AC24
LED 7-SEG SGL CA GREEN RHDP 4" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 170MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf