Omron G7L-1A-TUB-CB-DC12
G7L-1A-TUB-CB-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-CB-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-CB-DC12.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-CB-DC12
QUANTITY
G7L-1A-TUB-CB-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-CB-DC12
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-CB-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current158mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-CB-DC12
Related LinksG7L-1A-TU, G7L-1A-TUB-CB-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-CB-DC12 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-CB-DC12
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 17UH 12.5A 7.92 MOHM datasheet.pdf