Omron G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
G7L-1A-TUB-J-CB-AC12 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-J-CB-AC12.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
QUANTITY
G7L-1A-TUB-J-CB-AC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current142mA
Coil Voltage12VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VAC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
Related LinksG7L-1A-TUB, G7L-1A-TUB-J-CB-AC12 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-J-CB-AC12 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-J-CB-AC12
IC SRAM NV TIMEKEEPING POWERCAP datasheet.pdf
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXP. SLEEVING .50 12.7MMBLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 15V 19.5W datasheet.pdf