Omron G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
G7L-1A-TUB-J-CB-AC50 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 50V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-J-CB-AC50.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
QUANTITY
G7L-1A-TUB-J-CB-AC50 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current34mA
Coil Voltage50VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)37.5 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.5 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance1.31 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
Related LinksG7L-1A-TUB, G7L-1A-TUB-J-CB-AC50 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-J-CB-AC50 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-J-CB-AC50
FITTING COVER OUTS COR T130 OWHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.57A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf