Omron G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
G7L-1A-TUB-J-CB-DC100 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 100V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-J-CB-DC100.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
QUANTITY
G7L-1A-TUB-J-CB-DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current19mA
Coil Voltage100VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VDC
Turn Off Voltage (Min)15 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
Related LinksG7L-1A-TUB, G7L-1A-TUB-J-CB-DC100 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-J-CB-DC100 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-J-CB-DC100
IC CNTRLR BUCK DUAL 28-QSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
FIBER CHEMICAL-RESISTANT 2M datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.12A 9V CHIP 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf