Omron G7L-2A-B-CB AC100/120
G7L-2A-B-CB AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-B-CB AC100/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Datasheet Download
G7L-2A-B-CB AC100/120.pdf
Availability of G7L-2A-B-CB AC100/120
QUANTITY
G7L-2A-B-CB AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-B-CB AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-B-CB AC100/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-B-CB AC100/120
Related LinksG7L-2A-B-C, G7L-2A-B-CB AC100/120 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-B-CB AC100/120 Details Description
Related parts for G7L-2A-B-CB AC100/120
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 96VWM 155VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD25 PG16 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
DONGLE USB-TO-PMBUS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
GT 2C 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V RGB-to-NTSC/PAL Encoder with Load Detect and Input Termination Switch IC datasheet.pdf