Omron G7L-2A-B-J-CB-AC24
G7L-2A-B-J-CB-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-B-J-CB-AC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Datasheet Download
G7L-2A-B-J-CB-AC24.pdf
Availability of G7L-2A-B-J-CB-AC24
QUANTITY
G7L-2A-B-J-CB-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-B-J-CB-AC24
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-B-J-CB-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current71mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance303 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-B-J-CB-AC24
Related LinksG7L-2A-B-, G7L-2A-B-J-CB-AC24 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-B-J-CB-AC24 Details Description
Related parts for G7L-2A-B-J-CB-AC24
RES ARRAY 9 RES 27 OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
FUSE F/A TLECOM 1A 170VDC PC MN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 12POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
PELTIR MS2,049,14,14,15,15,00,W8 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO202AA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf