Omron G7L-2A-BJ AC200/240
G7L-2A-BJ AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-BJ AC200/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
Datasheet Download
G7L-2A-BJ AC200/240.pdf
Availability of G7L-2A-BJ AC200/240
QUANTITY
G7L-2A-BJ AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-BJ AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-BJ AC200/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance21 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-BJ AC200/240
Related LinksG7L-2A-BJ, G7L-2A-BJ AC200/240 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-BJ AC200/240 Details Description
Related parts for G7L-2A-BJ AC200/240
HEAT SHRINK BLK 1" X 4' datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
WSP-M25 STOPPING PLUG SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf