Omron G7L-2A-P-CB-AC100/120
G7L-2A-P-CB-AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-P-CB-AC100/120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 120V
Datasheet Download
G7L-2A-P-CB-AC100/120.pdf
Availability of G7L-2A-P-CB-AC100/120
QUANTITY
G7L-2A-P-CB-AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-P-CB-AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-P-CB-AC100/120
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-P-CB-AC100/120
Related LinksG7L-2A-P-C, G7L-2A-P-CB-AC100/120 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-P-CB-AC100/120 Details Description
Related parts for G7L-2A-P-CB-AC100/120
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
METAL CAPACITOR datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X38MM 115VAC datasheet.pdf