Omron G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Datasheet Download
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24.pdf
Availability of G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
QUANTITY
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current79mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance303 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
Related LinksG7L-2A-TUB, G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-TUB-J-CB-DC24 Details Description
Related parts for G7L-2A-TUB-J-CB-DC24
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 69MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV NP0 3838 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf