Amphenol Commercial Products G88MP10102CEU
G88MP10102CEU picture photo
Mfg. Part Number
G88MP10102CEU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN MICRO PWR PLUS VERT 2X5PIN
Datasheet Download
G88MP10102CEU.pdf
Availability of G88MP10102CEU
QUANTITY
G88MP10102CEU Order Process
Ship out your order
Specifications of G88MP10102CEU
Internal Part NumberEIS-G88MP10102CEU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package315
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.118" (3.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.118" (3.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide, Board Lock
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G88MP10102CEU
Related LinksG88MP1, G88MP10102CEU Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
G88MP10102CEU Details Description
Related parts for G88MP10102CEU
RES SMD 51K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .126" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN HEADER VERT 40POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/12 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 60POS datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A TO-202 datasheet.pdf