Omron G8JN-1C6T-F-R-DC12
G8JN-1C6T-F-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8JN-1C6T-F-R-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Datasheet Download
G8JN-1C6T-F-R-DC12.pdf
Availability of G8JN-1C6T-F-R-DC12
QUANTITY
G8JN-1C6T-F-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8JN-1C6T-F-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8JN-1C6T-F-R-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package240
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8JN
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
FeaturesResistor
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance68 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8JN-1C6T-F-R-DC12
Related LinksG8JN-1C6T, G8JN-1C6T-F-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8JN-1C6T-F-R-DC12 Details Description
Related parts for G8JN-1C6T-F-R-DC12
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM datasheet.pdf
RES MO 1W 12 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 4SMD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.15"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
S8 BULB SOCKET BAYONET datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf