Omron G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Datasheet Download
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12.pdf
Availability of G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
QUANTITY
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package240
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8JR
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)50A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesResistor
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power2 W
Coil Resistance64.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
Related LinksG8JR-1A6T-, G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 Details Description
Related parts for G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
RELAY MINI SSR 2A 12VDC PCB datasheet.pdf
JUMPER 25A 9POS WTR 2.5/ZZ datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.83A 118 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
15.5KV E-RATED MEDIUM VLT datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf