Omron G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Datasheet Download
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12.pdf
Availability of G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
QUANTITY
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package240
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8JR
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)50A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesResistor
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power2 W
Coil Resistance64.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
Related LinksG8JR-1A6T-, G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12 Details Description
Related parts for G8JR-1A6T-SP-F-R-DC12
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MULT-OUTPUT 48TQFN datasheet.pdf
TOOL SEATING FB 2MM Z-PACK datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A datasheet.pdf