Omron G8JR-1A7T-SP-R-DC12
G8JR-1A7T-SP-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8JR-1A7T-SP-R-DC12
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Datasheet Download
G8JR-1A7T-SP-R-DC12.pdf
Availability of G8JR-1A7T-SP-R-DC12
QUANTITY
G8JR-1A7T-SP-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8JR-1A7T-SP-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8JR-1A7T-SP-R-DC12
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)50A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
FeaturesResistor
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power2 W
Coil Resistance64.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8JR-1A7T-SP-R-DC12
Related LinksG8JR-1A7T, G8JR-1A7T-SP-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8JR-1A7T-SP-R-DC12 Details Description
Related parts for G8JR-1A7T-SP-R-DC12
MEMORY CARD FLASH 2GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP datasheet.pdf
MODEM CDMA RS-232 US IP SPRINT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 250W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 1500M datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W SMBJ datasheet.pdf