Omron G8P1C4TPDC48
G8P1C4TPDC48 picture photo
Mfg. Part Number
G8P1C4TPDC48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Datasheet Download
G8P1C4TPDC48.pdf
Availability of G8P1C4TPDC48
QUANTITY
G8P1C4TPDC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8P1C4TPDC48
Internal Part NumberEIS-G8P1C4TPDC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLG8P Series Nov/2014
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8P
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current19mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.48 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 105°C