Omron G9EJ-1-E-UVDDC12
G9EJ-1-E-UVDDC12 picture photo
Mfg. Part Number
G9EJ-1-E-UVDDC12
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 12V
Datasheet Download
G9EJ-1-E-UVDDC12.pdf
Availability of G9EJ-1-E-UVDDC12
QUANTITY
G9EJ-1-E-UVDDC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G9EJ-1-E-UVDDC12
Internal Part NumberEIS-G9EJ-1-E-UVDDC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductG9EJ DC Power Relay
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG9EJ-1-E
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)7.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G9EJ-1-E-UVDDC12
Related LinksG9EJ-1-E, G9EJ-1-E-UVDDC12 Datasheet, Omron Distributor
G9EJ-1-E-UVDDC12 Details Description
Related parts for G9EJ-1-E-UVDDC12
RELAY SSR AC-OUT 120VAC 40A PNL datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL R/G,R/G datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 100MA 500V SMD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf