GeneSiC Semiconductor GA040TH65-227SP
GA040TH65-227SP picture photo
Mfg. Part Number
GA040TH65-227SP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR CUSTOM SOT227
Datasheet Download
GA040TH65-227SP.pdf
Availability of GA040TH65-227SP
QUANTITY
GA040TH65-227SP Order Process
Ship out your order
Specifications of GA040TH65-227SP
Internal Part NumberEIS-GA040TH65-227SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
Packaging*
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State6500V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - On State (It (AV)) (Max)40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)69A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)780mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA040TH65-227SP
Related LinksGA040TH, GA040TH65-227SP Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA040TH65-227SP Details Description
Related parts for GA040TH65-227SP
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLU 1/4" X 500' datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 18A TO220F datasheet.pdf
RES 47.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf