GeneSiC Semiconductor GA04JT17-247
GA04JT17-247 picture photo
Mfg. Part Number
GA04JT17-247
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
TRANS SJT 1700V 4A TO-247AB
Datasheet Download
GA04JT17-247.pdf
Availability of GA04JT17-247
QUANTITY
GA04JT17-247 Order Process
Ship out your order
Specifications of GA04JT17-247
Internal Part NumberEIS-GA04JT17-247
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSilicon Carbide Transistor
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeSilicon Carbide, Normally Off
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)1700V (1.7kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc) (95°C)
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 4A
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max106W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA04JT17-247
Related LinksGA04JT, GA04JT17-247 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA04JT17-247 Details Description
Related parts for GA04JT17-247
CONN TERM BLOCK E18 RL MNT KRG datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX2669 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOP datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAVE WHIP SMA datasheet.pdf
GT 61C 61#16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
1-/2-Channel 15 V Digital Potentiometers IC datasheet.pdf