Murata Electronics North America GA355DR7GB103KY02L
GA355DR7GB103KY02L picture photo
Mfg. Part Number
GA355DR7GB103KY02L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC X7R 2220
Datasheet Download
GA355DR7GB103KY02L.pdf
Availability of GA355DR7GB103KY02L
QUANTITY
GA355DR7GB103KY02L Order Process
Ship out your order
Specifications of GA355DR7GB103KY02L
Internal Part NumberEIS-GA355DR7GB103KY02L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGA3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX2
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA355DR7GB103KY02L
Related LinksGA355DR7G, GA355DR7GB103KY02L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GA355DR7GB103KY02L Details Description
Related parts for GA355DR7GB103KY02L
SENSOR ROTARY POSITION THR HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 27POS TIN WW datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS VL SERIES datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC 2.4GHZ datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf