Murata Electronics North America GA355DR7GB103KY02L
GA355DR7GB103KY02L picture photo
Mfg. Part Number
GA355DR7GB103KY02L
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC X7R 2220
Datasheet Download
GA355DR7GB103KY02L.pdf
Availability of GA355DR7GB103KY02L
QUANTITY
GA355DR7GB103KY02L Order Process
Ship out your order
Specifications of GA355DR7GB103KY02L
Internal Part NumberEIS-GA355DR7GB103KY02L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesGA3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX2
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)