Murata Electronics North America GA355DR7GB223KY02L
GA355DR7GB223KY02L picture photo
Mfg. Part Number
GA355DR7GB223KY02L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250VAC X7R 2220
Datasheet Download
GA355DR7GB223KY02L.pdf
Availability of GA355DR7GB223KY02L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GA355DR7GB223KY02L Order Process
Ship out your order
Specifications of GA355DR7GB223KY02L
Internal Part NumberEIS-GA355DR7GB223KY02L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGA3
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX2
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA355DR7GB223KY02L
Related LinksGA355DR7G, GA355DR7GB223KY02L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GA355DR7GB223KY02L Details Description
Related parts for GA355DR7GB223KY02L
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FUSE 1100A 1250V 3TN/110 AR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 50MM SILVR PWR datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 9POS .178M datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC USB HOST ADAPTER ID QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf